Obronę prac doktorskich poprzedzają egzaminy doktorskie

Każda osoba, która zdecyduje się na pisanie prac doktorskich musi zapoznać się z zasadami ustawowymi oraz wewnętrznymi regulacjami, jakie panują na danej uczelni. Dużą rolę w przygotowaniu do otwarcia przewodu doktorskiego pełni dotychczasowe wykształcenie, jakość egzaminu licencjackiego oraz magisterskiego. Zazwyczaj nie wymagają one wkładu twórczego, ale stanowią pierwszą próbę bronienia swoich racji.

Prace doktorskie bronione są przed znacznie większym gremium. Nasze przygotowanie ma ogromne znaczenie, chociażby ze względu na zgromadzoną na sali publiczność. Musimy udowodnić wszystkim, że nasze przemyślenia czy badania naukowe nie mijają się z prawdą i są wynikiem naszej samodzielnej pracy.

Materiały, z których korzystamy podczas przygotowywania prac doktorskich także powinny prezentować najwyższą jakość merytoryczną. Trzeba dbać o to, by zawierały publikacje jedynie specjalistyczne, pochodzące choćby z listy filadelfijskiej.

Aby móc przystąpić do obrony prac doktorskich studenci muszą zdać na swojej uczelni stosowne egzaminy doktorskie. Należy wykazać się znajomością jednego z języków nowożytnych oraz posiadać odpowiednią wiedzę z dwóch wybranych przedmiotów, z których jeden powinien odpowiadać tematowi pracy. Dopiero wówczas można otrzymać prawo do bronienia doktoratów.

W obronie prac doktorskich zawsze uczestniczą profesorzy danej uczelni, którzy stanowią komisję egzaminacyjną. Pretendenci do tytułu doktora muszą wygłosić referat dotyczący zarówno procesu powstawania ich pracy, jak i wniosków, które z prowadzonych badań wyciągnęli. Po recenzji ich pracy następuje czas odpowiedzi na pytania zarówno komisji, jak i wszystkich zgromadzonych osób oraz ocenę pracy.