Aspekty techniczne pisania prac i rzeczy, na które trzeba zwracać uwagę.

Kiedy mamy zgromadzone wszelkie materiały, pisanie prac licencjackich czy magisterskich staje się prawdziwą przyjemnością. Zwłaszcza gdy wybieramy temat, który rzeczywiście nas interesuje i sami chcemy dowiedzieć się jak najwięcej. Ponieważ jednak w tej chwili już każdy pisze pracę na komputerze, pojawia się sporo trudności jeśli chodzi o sprawy techniczne.

Oczywiście cały czas lepiej pamiętać o tym, że plagiat jest niedopuszczalny. Kiedy chcemy skorzystać z jakiejś ważnej myśli, którą znaleźliśmy w internecie czy książce, nie możemy zapomnieć o wykonaniu przypisu oraz wyraźnego zaznaczenia, że jest to cytat. Jeśli będziemy stosować się do tej zasady z rozsądkiem, unikniemy plagiatu.

Pozostałe aspekty techniczne pisania prac magisterskich czy licencjackich dotyczą zasad właściwego edytowania tekstu. Chodzi tu między innymi o zachowanie odpowiednich marginesów. Warto od początku zaznaczyć opcję marginesów lustrzanych, co ułatwi nam oprawienie naszej pracy. Pomiędzy wierszami musi zostać zachowana odpowiednia interlinia. Tekst nie powinien być napisany żadną wymyślną czcionką. Co ważne, wiele osób sądzi, że najwłaściwsza wielkość czcionki to wartość parzysta.

Okazuje się natomiast, że powinna to być wielkość nieparzysta. Pisanie prac może stać się również ciekawe, jeśli postaramy się znaleźć pasujące do tematyki motto. Może ono nawiązywać do całej pracy bądź przy każdym rozdziale znajdować się inna myśl. Podobnie jak marginesy, również na początku dobrze jest zaznaczyć numerowanie rozdziałów i wstawianych obiektów. W ten sposób uda nam się stworzyć szybko spis treści i ilustracji.