Promotor a pisanie prac magisterskich - na czym polega rola promotora?

Zawsze kiedy rozpoczynamy studia drugiego stopnia, czyli tzw. magisterkę, musimy wybrać sobie promotora, do którego chcielibyśmy uczęszczać na seminarium. Nierzadko jest to osoba wybierana przez nas po prostu przypadkowo. Idziemy tam, gdzie nasi znajomi alby wybieramy promotora ponieważ lubimy właśnie tego wykładowcę, mimo że będzie on miał niewiele wspólnego z tematyką naszej pracy.

Tak czy inaczej, zależność: promotor a pisanie prac jest bardzo prosta i jeśli w porę jej nie pojmiemy, będzie nam ciężko stworzyć jakikolwiek sensowny tekst. Promotor jest osobą, która ma za zadanie ułatwiać nam napisanie pracy, ale też mobilizować nas, żeby tekst powstawał w miarę regularnie. Niestety pisanie prac nie należy według wielu osób do czynności najprzyjemniejszych, dlatego nie warto sobie tego zadania utrudniać.

Promotor na samym początku pomaga nam dobrać odpowiedni temat pracy. Jest to osoba, z którą możemy, a nawet powinniśmy konsultować wszystkie swoje pomysły odnośnie pracy. Dzięki jego pomocy zorientujemy się, czy wybrany przez nas temat jest "świeży" i czy warto go poruszać, czy może lepiej zająć się innym. Dzięki jego pomocy dowiemy się również, czy nasza praca, to nie plagiat, co czasem zdarza się zupełnie przypadkowo.

Na koniec warto pamiętać, że promotor to również osoba, która zmusza nas do pisania, nawet jeśli kompletnie brakuje nam do tego weny, a czasu jest coraz mniej. Prędzej czy później każdego dopada taki moment w trakcie pisania pracy i wtedy lepiej móc polegać na stanowczości naszego promotora.

Osoba promotora może być, zależnie od wewnętrznych zasad uczelni doświadczony naukowiec, lub tez świeżo upieczony doktor. Kwestia sporna jest u kogo pisać lepiej. Czy u kogoś z większą wiedzą i doświadczeniem, czy kogoś kto może jest bardziej na bieżąco, i zna aktualne prace doktorskie z naszej dziedziny i być może ma dostęp do najświeższych źródeł danego zagadnienia.